Xilinx XC3S1500-5FGG456C
XC3S1500-5FGG456C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S1500-5FGG456C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 333 I/O 456FBGA
Datasheet Download
XC3S1500-5FGG456C.pdf
Availability of XC3S1500-5FGG456C
QUANTITY
XC3S1500-5FGG456C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S1500-5FGG456C
Internal Part NumberEIS-XC3S1500-5FGG456C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExtended Spartan 3A FPGA Family
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3
Number of LABs/CLBs3328
Number of Logic Elements/Cells29952
Total RAM Bits589824
Number of I/O333
Number of Gates1500000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case456-BBGA
Supplier Device Package456-FBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S1500-5FGG456C
Related LinksXC3S1500, XC3S1500-5FGG456C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S1500-5FGG456C Details Description
Related parts for XC3S1500-5FGG456C
BREADBOARD 1/16"DIA 6.00X17.00" datasheet.pdf
IC LATCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 500MA DO213AA datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO214AC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf