Vishay/BCcomponents BFC238372472
BFC238372472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238372472
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238372472.pdf
Availability of BFC238372472
QUANTITY
BFC238372472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238372472
Internal Part NumberEIS-BFC238372472
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238372472
Related LinksBFC238, BFC238372472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238372472 Details Description
Related parts for BFC238372472
CAP TANT 33UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 10 POS datasheet.pdf
TRIAC 400V 25A datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
MCX NON-MAG PLUG RA RG316 datasheet.pdf
R/A REC POWER BLADE datasheet.pdf
150UF 100V 10X20 datasheet.pdf