Vishay/BCcomponents BFC238500512
BFC238500512 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238500512
Brief Description
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238500512.pdf
Availability of BFC238500512
QUANTITY
BFC238500512 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238500512
Internal Part NumberEIS-BFC238500512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238500512
Related LinksBFC238, BFC238500512 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238500512 Details Description
Related parts for BFC238500512
CONN RECEPT 20POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
K60707A TOOL KIT datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25 OHM 75W datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 36.5MM PANEL datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
26500 31C 31#20 S PLUG SS LC datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf