Vishay/BCcomponents BFC238502682
BFC238502682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238502682
Brief Description
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238502682.pdf
Availability of BFC238502682
QUANTITY
BFC238502682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238502682
Internal Part NumberEIS-BFC238502682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238502682
Related LinksBFC238, BFC238502682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238502682 Details Description
Related parts for BFC238502682
IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 3M datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 46MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OC PROTECT AFE LI-ION 32QFN datasheet.pdf
RES 3 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf