Vishay/BCcomponents BFC238550203
BFC238550203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238550203
Brief Description
CAP FILM 0.02 UF 5 % 1600 VDC RA
Datasheet Download
BFC238550203.pdf
Availability of BFC238550203
QUANTITY
BFC238550203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238550203
Internal Part NumberEIS-BFC238550203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238550203
Related LinksBFC238, BFC238550203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238550203 Details Description
Related parts for BFC238550203
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG RED 1000' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 105MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT-353 datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf