Vishay/BCcomponents BFC238550242
BFC238550242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238550242
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238550242.pdf
Availability of BFC238550242
QUANTITY
BFC238550242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238550242
Internal Part NumberEIS-BFC238550242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238550242
Related LinksBFC238, BFC238550242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238550242 Details Description
Related parts for BFC238550242
RELAY SSR 30A 480VAC AC OUT DIN datasheet.pdf
RES 800 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HLNK TOOL datasheet.pdf
CABLE ASSEM U.FL-U.FL 100MM datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf