Vishay/BCcomponents BFC238551273
BFC238551273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238551273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238551273.pdf
Availability of BFC238551273
QUANTITY
BFC238551273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238551273
Internal Part NumberEIS-BFC238551273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238551273
Related LinksBFC238, BFC238551273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238551273 Details Description
Related parts for BFC238551273
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC 4 TO-16 DECODER/DEMUX 24 DIP datasheet.pdf
MOUNTING CLAMP VERT 2.5IN DIA datasheet.pdf
CAP FOR 9176 1 POS 1.6-2.1ID WHT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 274 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.7A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
150UF 100V 18X30MM 85C 15000H datasheet.pdf