Vishay/BCcomponents BFC238552113
BFC238552113 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238552113
Brief Description
CAP FILM 0.011 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238552113.pdf
Availability of BFC238552113
QUANTITY
BFC238552113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238552113
Internal Part NumberEIS-BFC238552113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package900
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238552113
Related LinksBFC238, BFC238552113 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238552113 Details Description
Related parts for BFC238552113
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 334MA 178 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
TM40-67 FEED SPRING RETAIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf