Vishay/BCcomponents BFC238552302
BFC238552302 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238552302
Brief Description
CAP FILM 0.003 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238552302.pdf
Availability of BFC238552302
QUANTITY
BFC238552302 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238552302
Internal Part NumberEIS-BFC238552302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,400
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238552302
Related LinksBFC238, BFC238552302 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238552302 Details Description
Related parts for BFC238552302
GROMMET EDGE SLOT SS BLACK datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.4A 300 MOHM TH datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VERSAFLEX-FR-1-3/4-09-SP 1=60M datasheet.pdf
CONN HDR 56POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT11 ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf