Vishay/BCcomponents BFC238552472
BFC238552472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238552472
Brief Description
CAP FILM 0.0047 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238552472.pdf
Availability of BFC238552472
QUANTITY
BFC238552472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238552472
Internal Part NumberEIS-BFC238552472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package900
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238552472
Related LinksBFC238, BFC238552472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238552472 Details Description
Related parts for BFC238552472
DIODE GEN PURP 2.5KV 300A DO205 datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS W/OUT POL PEG datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 2POS 2M datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123 datasheet.pdf