Vishay/BCcomponents BFC238553333
BFC238553333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238553333
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238553333.pdf
Availability of BFC238553333
QUANTITY
BFC238553333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238553333
Internal Part NumberEIS-BFC238553333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238553333
Related LinksBFC238, BFC238553333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238553333 Details Description
Related parts for BFC238553333
REGULATOR 2.5V 5A CU CASE VERT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
RES 56 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
ANTENNA 15DB EMBEDDED GPS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
COUNTER FRAME SZ4 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.25A 264 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 330M OHM 10% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf