Vishay/BCcomponents BFC238553752
BFC238553752 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238553752
Brief Description
CAP FILM 0.0075 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238553752.pdf
Availability of BFC238553752
QUANTITY
BFC238553752 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238553752
Internal Part NumberEIS-BFC238553752
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238553752
Related LinksBFC238, BFC238553752 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238553752 Details Description
Related parts for BFC238553752
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065A/H2788TR 3" datasheet.pdf
VARISTOR 22V 150A 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 9POS datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
DEV TOOL FUZZY TMS320F28235/335 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 28MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf