Vishay/BCcomponents BFC238554242
BFC238554242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238554242
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238554242.pdf
Availability of BFC238554242
QUANTITY
BFC238554242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238554242
Internal Part NumberEIS-BFC238554242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238554242
Related LinksBFC238, BFC238554242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238554242 Details Description
Related parts for BFC238554242
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP NON SHORTING datasheet.pdf
RES 11.0K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Q18I NAT HS 6.10" Q TIE datasheet.pdf