Vishay/BCcomponents BFC238556302
BFC238556302 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238556302
Brief Description
CAP FILM 0.003 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238556302.pdf
Availability of BFC238556302
QUANTITY
BFC238556302 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238556302
Internal Part NumberEIS-BFC238556302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
SeriesMKP385
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238556302
Related LinksBFC238, BFC238556302 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238556302 Details Description
Related parts for BFC238556302
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 3POS DPST 3A datasheet.pdf
PTC THERMISTOR P 1215-A 120-A 62 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf