Vishay/Dale RN55C1521BRE6
RN55C1521BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1521BRE6
Brief Description
RES 1.52K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1521BRE6.pdf
Availability of RN55C1521BRE6
QUANTITY
RN55C1521BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1521BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1521BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1521BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1521BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1521BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1521BRE6
RES SMD 127K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
TCO 250VAC 20A 100C(212F) RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS PANEL RA SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf