Vishay/BCcomponents BFC238556622
BFC238556622 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238556622
Brief Description
CAP FILM 0.0062 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238556622.pdf
Availability of BFC238556622
QUANTITY
BFC238556622 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238556622
Internal Part NumberEIS-BFC238556622
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
SeriesMKP385
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238556622
Related LinksBFC238, BFC238556622 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238556622 Details Description
Related parts for BFC238556622
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 80W datasheet.pdf
ATTENUATOR 10DB 300 OHM 0404 SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7401 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 4MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
8 TON FLAT ROCK PRESS W/ ADAPTER datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf