Panasonic Electric Works HL2-HTM-DC18V
HL2-HTM-DC18V picture photo
Mfg. Part Number
HL2-HTM-DC18V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 18V
Datasheet Download
HL2-HTM-DC18V.pdf
Availability of HL2-HTM-DC18V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL2-HTM-DC18V Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-HTM-DC18V
Internal Part NumberEIS-HL2-HTM-DC18V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)14.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-HTM-DC18V
Related LinksHL2-HT, HL2-HTM-DC18V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-HTM-DC18V Details Description
Related parts for HL2-HTM-DC18V
CONN RCPT 40POS DL .100 CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
KIT TOOL FOR OP6800 INTL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52DL POS .100 VERT datasheet.pdf
BOARD SUPERH LINUX PLATFORM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
AT-1994 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
MODULE DRMOS 55A 40-PQFN datasheet.pdf