Vishay/BCcomponents BFC238560122
BFC238560122 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238560122
Brief Description
CAP FILM 0.0012 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238560122.pdf
Availability of BFC238560122
QUANTITY
BFC238560122 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238560122
Internal Part NumberEIS-BFC238560122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238560122
Related LinksBFC238, BFC238560122 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238560122 Details Description
Related parts for BFC238560122
CONN RECEPT 4POS 3MM VERT DUAL datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.38V SC59-3 datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSHM GUIDE PIN 2 KIT datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 19A 1.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf