Vishay/BCcomponents BFC238561122
BFC238561122 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238561122
Brief Description
CAP FILM 0.0012 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238561122.pdf
Availability of BFC238561122
QUANTITY
BFC238561122 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238561122
Internal Part NumberEIS-BFC238561122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238561122
Related LinksBFC238, BFC238561122 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238561122 Details Description
Related parts for BFC238561122
CONN PIN 10AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 352TBGA datasheet.pdf
SENSOR IMAGE MONO CMOS 84-LCC datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf