Vishay/BCcomponents BFC238562122
BFC238562122 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562122
Brief Description
CAP FILM 0.0012 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238562122.pdf
Availability of BFC238562122
QUANTITY
BFC238562122 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562122
Internal Part NumberEIS-BFC238562122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,400
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238562122
Related LinksBFC238, BFC238562122 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238562122 Details Description
Related parts for BFC238562122
CONN HEADER 44POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
SNAP FASTENER 10MM MALE 1=10PCS datasheet.pdf
SHIELD BAG 14X18" METAL-IN 100PK datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-2012) datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS INLINE PIN datasheet.pdf