Vishay/BCcomponents BFC238562562
BFC238562562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562562
Brief Description
CAP FILM 0.0056 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238562562.pdf
Availability of BFC238562562
QUANTITY
BFC238562562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562562
Internal Part NumberEIS-BFC238562562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238562562
Related LinksBFC238, BFC238562562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238562562 Details Description
Related parts for BFC238562562
FUSE CERAMIC 2A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V datasheet.pdf
POWER TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 400MA 80 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 15V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf