Vishay/BCcomponents BFC238562681
BFC238562681 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562681
Brief Description
CAP FILM 0.00068 UF 5 % 2KVDC RA
Datasheet Download
BFC238562681.pdf
Availability of BFC238562681
QUANTITY
BFC238562681 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562681
Internal Part NumberEIS-BFC238562681
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,400
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)