Vishay/BCcomponents BFC238562912
BFC238562912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562912
Brief Description
CAP FILM 0.0091 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238562912.pdf
Availability of BFC238562912
QUANTITY
BFC238562912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562912
Internal Part NumberEIS-BFC238562912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238562912
Related LinksBFC238, BFC238562912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238562912 Details Description
Related parts for BFC238562912
FIXED IND 82NH 50MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 20MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf