Vishay/BCcomponents BFC238563182
BFC238563182 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238563182
Brief Description
CAP FILM 0.0018 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238563182.pdf
Availability of BFC238563182
QUANTITY
BFC238563182 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238563182
Internal Part NumberEIS-BFC238563182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,900
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238563182
Related LinksBFC238, BFC238563182 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238563182 Details Description
Related parts for BFC238563182
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28-DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CONN PIN RECEPT .145" .070" datasheet.pdf
IC BUFFER VCOM 8-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
35W 4X 15V DC INPUT 60-150V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
MINISAS 6M 24AWG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf