Vishay/BCcomponents BFC238563332
BFC238563332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238563332
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0033 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238563332.pdf
Availability of BFC238563332
QUANTITY
BFC238563332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238563332
Internal Part NumberEIS-BFC238563332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238563332
Related LinksBFC238, BFC238563332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238563332 Details Description
Related parts for BFC238563332
IDC CABLE-ASN10A/ AE10M / APK10A datasheet.pdf
IC TEST TIP ADAPTER GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 2F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 80POS VERT SMD datasheet.pdf