Vishay/BCcomponents BFC238564472
BFC238564472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238564472
Brief Description
CAP FILM 0.0047 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238564472.pdf
Availability of BFC238564472
QUANTITY
BFC238564472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238564472
Internal Part NumberEIS-BFC238564472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238564472
Related LinksBFC238, BFC238564472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238564472 Details Description
Related parts for BFC238564472
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 12A datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRN SHLD 65.6' datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82K OHM 14DIP datasheet.pdf
22 SIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf