Vishay/BCcomponents BFC238564511
BFC238564511 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238564511
Brief Description
CAP FILM 0.00051 UF 5 % 2KVDC RA
Datasheet Download
BFC238564511.pdf
Availability of BFC238564511
QUANTITY
BFC238564511 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238564511
Internal Part NumberEIS-BFC238564511
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238564511
Related LinksBFC238, BFC238564511 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238564511 Details Description
Related parts for BFC238564511
CONN IC SOCKET 32POS datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
E CONSOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 5W datasheet.pdf
HSG, REC, FREE-HANGING, SINGLE R datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf