Vishay/Vitramon VJ0402D3R6BXAAP
VJ0402D3R6BXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R6BXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R6BXAAP.pdf
Availability of VJ0402D3R6BXAAP
QUANTITY
VJ0402D3R6BXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R6BXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R6BXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D3R6BXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D3R6BXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D3R6BXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D3R6BXAAP
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 55A TO-220 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 7500PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
ANT FLEXIBLE PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf