Vishay/BCcomponents BFC238580182
BFC238580182 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238580182
Brief Description
CAP FILM 0.0018 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238580182.pdf
Availability of BFC238580182
QUANTITY
BFC238580182 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238580182
Internal Part NumberEIS-BFC238580182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238580182
Related LinksBFC238, BFC238580182 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238580182 Details Description
Related parts for BFC238580182
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5141DBZ datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 300M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
KIT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf