Vishay/Dale RNC60J5303BSB14
RNC60J5303BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5303BSB14
Brief Description
RES 530K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5303BSB14.pdf
Availability of RNC60J5303BSB14
QUANTITY
RNC60J5303BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5303BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5303BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)530k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5303BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5303BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5303BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5303BSB14
JUMPER-H1502TR/A3048L/X 8" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
SENS HEAD RFLCTV SPOT BEAM 300MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 4.3UF 10V 20% 0402 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 588 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf