Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J111CS
RC1608J111CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J111CS
Brief Description
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J111CS.pdf
Availability of RC1608J111CS
QUANTITY
RC1608J111CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J111CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J111CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J111CS
Related LinksRC1608, RC1608J111CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J111CS Details Description
Related parts for RC1608J111CS
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf