Vishay/BCcomponents BFC238580511
BFC238580511 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238580511
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.00051 UF 5 % 2KVDC RA
Datasheet Download
BFC238580511.pdf
Availability of BFC238580511
QUANTITY
BFC238580511 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238580511
Internal Part NumberEIS-BFC238580511
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238580511
Related LinksBFC238, BFC238580511 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238580511 Details Description
Related parts for BFC238580511
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM 68POS R/A datasheet.pdf
RES 91.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HALAR SLEEVING 1 1/4" BLACK 50' datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 16POS 5MM BLK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 1MSPS 8MSOP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC ZIF 84POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN +/-15VOU datasheet.pdf