Vishay/BCcomponents BFC238581242
BFC238581242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238581242
Brief Description
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238581242.pdf
Availability of BFC238581242
QUANTITY
BFC238581242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238581242
Internal Part NumberEIS-BFC238581242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)