Vishay/BCcomponents BFC238583112
BFC238583112 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238583112
Brief Description
CAP FILM 0.0011 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238583112.pdf
Availability of BFC238583112
QUANTITY
BFC238583112 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238583112
Internal Part NumberEIS-BFC238583112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238583112
Related LinksBFC238, BFC238583112 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238583112 Details Description
Related parts for BFC238583112
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMB datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 1/2 1POS datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 2X82UH 2A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RING TERM #10 UN-INSUL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.12A 90 MOHM datasheet.pdf