SiTIME SIT1602AI-22-XXE-27.000000G
SIT1602AI-22-XXE-27.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-22-XXE-27.000000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 27.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-22-XXE-27.000000G.pdf
Availability of SIT1602AI-22-XXE-27.000000G
QUANTITY
SIT1602AI-22-XXE-27.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-22-XXE-27.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-22-XXE-27.000000G
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-22-XXE-27.000000G
Related LinksSIT1602AI-22-, SIT1602AI-22-XXE-27.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-22-XXE-27.000000G Details Description
Related parts for SIT1602AI-22-XXE-27.000000G
CAP CER 1500PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMPC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 50' datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf