Vishay/BCcomponents BFC238583751
BFC238583751 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238583751
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.00075 UF 5 % 2KVDC RA
Datasheet Download
BFC238583751.pdf
Availability of BFC238583751
QUANTITY
BFC238583751 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238583751
Internal Part NumberEIS-BFC238583751
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238583751
Related LinksBFC238, BFC238583751 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238583751 Details Description
Related parts for BFC238583751
TRANS PNP 50V 0.15A S-MINI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 7/32" 6.93" datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC33927 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf