Vishay/BCcomponents BFC238600394
BFC238600394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238600394
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 390 NF 10% 850VDC RAD
Datasheet Download
BFC238600394.pdf
Availability of BFC238600394
QUANTITY
BFC238600394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238600394
Internal Part NumberEIS-BFC238600394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238600394
Related LinksBFC238, BFC238600394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238600394 Details Description
Related parts for BFC238600394
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
CONN JACK POWER R/A .100"PIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf