Vishay/BCcomponents BFC238600684
BFC238600684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238600684
Brief Description
CAP FILM 680 NF 10% 850VDC RAD
Datasheet Download
BFC238600684.pdf
Availability of BFC238600684
QUANTITY
BFC238600684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238600684
Internal Part NumberEIS-BFC238600684
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238600684
Related LinksBFC238, BFC238600684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238600684 Details Description
Related parts for BFC238600684
ENHANCD SGL CELL LITH-ION 16SOIC datasheet.pdf
CONN DB15 MALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT REF DESIGN LINKSWITCH-CV datasheet.pdf
MTEI CONN 3P REC ASSY datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 117 I/O 144TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf