Vishay/BCcomponents BFC238602394
BFC238602394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238602394
Brief Description
CAP FILM 390 NF 10% 850VDC RAD
Datasheet Download
BFC238602394.pdf
Availability of BFC238602394
QUANTITY
BFC238602394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238602394
Internal Part NumberEIS-BFC238602394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238602394
Related LinksBFC238, BFC238602394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238602394 Details Description
Related parts for BFC238602394
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TIRE PRESSURE SENSOR DSOSP-14 datasheet.pdf
DIODE PIN 0.2A 2W 2QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.08A 165 MOHM datasheet.pdf
CMOS/TTL TO DIFF PECL TRANSLATOR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf