Riedon UB5C-5R6F1
UB5C-5R6F1 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-5R6F1
Brief Description
RES 5.6 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-5R6F1.pdf
Availability of UB5C-5R6F1
QUANTITY
UB5C-5R6F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-5R6F1
Internal Part NumberEIS-UB5C-5R6F1
Pulse Rated Wirewound Resistors
Featured ProductHigh-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package250
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)