Vishay/BCcomponents BFC238622395
BFC238622395 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238622395
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9 UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238622395.pdf
Availability of BFC238622395
QUANTITY
BFC238622395 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238622395
Internal Part NumberEIS-BFC238622395
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package30
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238622395
Related LinksBFC238, BFC238622395 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238622395 Details Description
Related parts for BFC238622395
COVER METAL FOR KO SERIES SWITCH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf