Vishay/BCcomponents BFC238623155
BFC238623155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238623155
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5 UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238623155.pdf
Availability of BFC238623155
QUANTITY
BFC238623155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238623155
Internal Part NumberEIS-BFC238623155
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238623155
Related LinksBFC238, BFC238623155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238623155 Details Description
Related parts for BFC238623155
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 450mA Lighting TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.5A 108 MOHM datasheet.pdf