Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007526K1000B0L
Y007526K1000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y007526K1000B0L
Brief Description
RES 26.1K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007526K1000B0L.pdf
Availability of Y007526K1000B0L
QUANTITY
Y007526K1000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007526K1000B0L
Internal Part NumberEIS-Y007526K1000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007526K1000B0L
Y007526K1000B0L Details Description
Related parts for Y007526K1000B0L
IC R/D CONV TRACKING 40CDIP datasheet.pdf
SWITCH COAX LATCH SPDT 18GHZ 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GRAY 4' datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X15MM 2WR datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO-220FPAB datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf