Vishay/BCcomponents BFC238631474
BFC238631474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238631474
Brief Description
CAP FILM 470 NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238631474.pdf
Availability of BFC238631474
QUANTITY
BFC238631474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238631474
Internal Part NumberEIS-BFC238631474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238631474
Related LinksBFC238, BFC238631474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238631474 Details Description
Related parts for BFC238631474
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 140X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.32KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 14.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf