Vishay/BCcomponents BFC238640104
BFC238640104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238640104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100 NF 10% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238640104.pdf
Availability of BFC238640104
QUANTITY
BFC238640104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238640104
Internal Part NumberEIS-BFC238640104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238640104
Related LinksBFC238, BFC238640104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238640104 Details Description
Related parts for BFC238640104
IC ADC 12BIT 2.2MSPS SHDN 16SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
BOARD POTENTIOMETER datasheet.pdf
RES 620 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf