Vishay/BCcomponents BFC238640394
BFC238640394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238640394
Brief Description
CAP FILM 390 NF 10% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238640394.pdf
Availability of BFC238640394
QUANTITY
BFC238640394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238640394
Internal Part NumberEIS-BFC238640394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package30
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238640394
Related LinksBFC238, BFC238640394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238640394 Details Description
Related parts for BFC238640394
IC CONV 8BIT SER/PAR ECL 32LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
23+23 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CTV 37C 37#22D SKT PLUG datasheet.pdf
8 Pin Stereo D/A Converter for Digital Audio IC datasheet.pdf