Vishay/BCcomponents BFC238641104
BFC238641104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238641104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100 NF 5% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238641104.pdf
Availability of BFC238641104
QUANTITY
BFC238641104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238641104
Internal Part NumberEIS-BFC238641104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238641104
Related LinksBFC238, BFC238641104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238641104 Details Description
Related parts for BFC238641104
RES 1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FITTING TEE ABS YELLOW 4X4" datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG #4 TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
6 WAY MALE VERT CONNECTOR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf