Vishay/BCcomponents BFC238642124
BFC238642124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238642124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120 NF 10% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238642124.pdf
Availability of BFC238642124
QUANTITY
BFC238642124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238642124
Internal Part NumberEIS-BFC238642124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238642124
Related LinksBFC238, BFC238642124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238642124 Details Description
Related parts for BFC238642124
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM26001 datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 6A TO-220AB datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
FRICTION LATCH HDR SNGL RA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 10A 125V datasheet.pdf