Littelfuse 022903.5MXSP
022903.5MXSP picture photo
Mfg. Part Number
022903.5MXSP
Brief Description
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
022903.5MXSP.pdf
Availability of 022903.5MXSP
QUANTITY
022903.5MXSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 022903.5MXSP
Internal Part NumberEIS-022903.5MXSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t110
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0312 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022903.5MXSP
Related Links022903, 022903.5MXSP Datasheet, Littelfuse Distributor
022903.5MXSP Details Description
Related parts for 022903.5MXSP
DIODE MODULE 1.6KV 90A datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9629 80MSPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/33/K52 10% datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Crystal 15.0000MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(TWIN) PIN RE datasheet.pdf
+10V Precision Viltage Reference IC datasheet.pdf