Samtec, Inc. HW-05-10-F-D-505-SM
HW-05-10-F-D-505-SM picture photo
Mfg. Part Number
HW-05-10-F-D-505-SM
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER .25" VERT 10POS SMD
Datasheet Download
HW-05-10-F-D-505-SM.pdf
Availability of HW-05-10-F-D-505-SM
QUANTITY
HW-05-10-F-D-505-SM Order Process
Ship out your order
Specifications of HW-05-10-F-D-505-SM
Internal Part NumberEIS-HW-05-10-F-D-505-SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, HW
PackagingTube
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.765" (19.43mm)
Length - Post (Mating)0.260" (6.60mm)
Length - Stack Height0.505" (12.83mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack, Natural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW-05-10-F-D-505-SM
Related LinksHW-05-10-, HW-05-10-F-D-505-SM Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HW-05-10-F-D-505-SM Details Description
Related parts for HW-05-10-F-D-505-SM
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TRANS NPN 260V 15A TO-264 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.6A SOT89-3L datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 65A SOT-227 datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4A datasheet.pdf